fallback

Тайната на продължителния успех на Орбан

Успехът на унгарския премиер е немислим без неговата „Фидес“ за разлика от Тръмп, който е успешен въпреки републиканците

08:45 | 20.11.18 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Унгарският премиер Виктор Орбан се готви да се превърне в една от водещите фигури в един нов, очевидно десен ЕС, след изборите за Европейски парламент през 2019 г. Поне такъв е планът, който той е разработил заедно с италианския десен популист Матео Салвини. В тази светлина Орбан, който в действителност просто управлява една малка източноевропейска държава с около десет милиона жители, може да стане една от централните политически фигури на континента. И затова си струва да погледнем какви са тайните на неговия продължителен успех, разкрити в материала на Нора Диозейги-Хорват за Krytyka Polityczna (Political Critique) – най-голямата мрежа на либерални институции и активисти в Централна и Източна Европа.

Младите унгарски автори Нóра Диозейги-Хорват и Орси Посфай правят точно това и по-внимателно разследват района на Йозефварош в Будапеща, често наричан „Бронкс на Унгария“. Като под лупа те показват как работи „Принципът на Орбан", чийто успехи биха били немислими без неговата партия "Фидес" (за разлика от Доналд Тръмп в САЩ, който е успешен агитатор въпреки републиканците). И така, какво правят хората на Орбан в Йозефварош?

От 90-те години насам репутацията на Йозефварош бавно се променя, заедно с улиците му, благодарение на неговия кмет от последните 9 години – Мате Кошиш. Той представлява най-доброто от онова, което партията на Орбан може да предложи: той е умен, млад, харизматичен и безмилостен. По време на годините му като кмет 8-и район се превърна в по-безопасен, по-чист и с по-добре запълнени дупки улици, с по-светли и приветливи сгради, но е свидетел и на някои от най-несправедливите в социално отношение политики на режима на Фидес.

Кокиш беше първият, който въведе в своя район противоречив закон, който криминализира хората, живеещи на улицата: всяко лице, за което се установи, че живее в "обществено пространство", бива глобено, а ако не може да плати глобата, бива осъдено на кратък затвор.

Радикалната "рехабилитация" на района означаваше, че цял един квартал е разглобен и построен наново. Сега на мястото му има лъскави нови жилищни сгради, които явно не са предназначени за хората, които са живели там преди това. По-ранното обновяване на квартала - по време на управлението на предишния кмет - беше давано за пример, тъй като се адресираше нуждите на жителите. Въпреки това със завземането на властта от Кошиш започна вълна от гонения и много от незаетите и обновени жилищни сгради са дадени на служителите на съвета. 

Така че става дума за чистота (пречистване) и сигурност, за закон и ред. Това ли е всичко? Разбира се, че не, но това е основата на всичко останало. Целия анализ четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:44 | 14.09.22 г.
fallback